Imprezy

S.O.W.A. na Start!

W niedzielę 23 września 2012 roku w Parku Solidarności odbył się festyn Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej inaugurujący projekt „Przestrzeń S.O.W.A. w Biłgoraju”. Festyn rozpoczął się o godzinie 16.00 krótkim przedstawieniem historii Fundacji przez Pana Janusza Solskiego – Przewodniczącego Rady Fundacji FLZB oraz przybliżeniem mieszkańcom założeń Projektu „Przestrzeń S.O.W.A. w Biłgoraju” przez Panią Irenę Gadaj – Prezesa Zarządu Fundacji FLZB. Po krótkim wprowadzeniu odbyło się wręczenie stypendiów z Programu Równe Szanse - Lokalne Programy Stypendialne zdolnej młodzieży powiatu biłgorajskiego i gminy Zwierzyniec. Stypendia wraz z Prezes Fundacji Ireną Gadaj wręczyła Pani Poseł Genowefa Tokarska oraz Prof. Janusz Solski. Natomiast stypendia Agrafki wręczył Pan Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Po uroczystym rozpoczęciu festynu rozpoczęła się część rozrywkowa. Całą imprezę prowadziła Gabriela Figura z Biłgorajskiej Telewizji Kablowej. Przez cały czas trwania imprezy wolontariusze z Fundacji Pomocy Dzieciom „KRZYK” organizowali na terenie parku różne gry i zabawy dla dzieci, m.in.: rzucanie piłką do bramki, przeciąganie liny, malowanie twarzy farbkami, lotki, rysowanie kredą na chodnikach i starej fontannie, zabawa integracyjna z chustą i inne. Wzdłuż głównej alei parku ustawione były stoiska naszych partnerów (Fundacja Pomocy Dzieciom „KRZYK”, Gimnazjum nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju, Gimnazjum im. R. Zamoyskiej w Zwierzyńcu, Gmina Biłgoraj, Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego, Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu, które prezentowały swoją działalność. Przez cały okres trwania festynu zorganizowana była zabawa fantowa, z której dochód przeznaczony został na cele Przestrzeni S.O.W.A.
Część artystyczna przedstawiała:
1. Występ taneczny dzieci z Soli (występ zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Biłgoraju z/s w Soli – partner projektu)
2. Występ wokalny dzieci z Bukowej (występ zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Biłgoraju z/s w Soli – partner projektu)
3. Konkurs wiedzy o Fundacji prowadzony przez Gabrielę Figurę poza sceną, przed starą fontanną
4. Występ Zespołu Tańca Ludowego „Zwierzyniacy” ze Zwierzyńca (zorganizowany przez Gimnazjum im. R. Zamoyskiej w Zwierzyńcu oraz Gminę Zwierzyniec – partnerów projektu)
5. Pokaz Karate wychowanków Biłgorajskiego Klubu Karate Tradycyjnego (Jednym z wielu Funduszy Wydzielonych Fundacji jest „Fundusz Rozwoju Karate i Kultury Japońskiej”).
6. Występ talentów – Gimnazjum Nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju: uczeń Gimnazjum grający na saksofonie; krótka scenka o Stefanie Batorym - patronie Gimnazjum oraz dwa występy wokalne uczennic.
7. Występ artystyczny talentów z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju
8. Występ Zespołu Śpiewaczego „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego (z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju)
W trakcie imprezy prowadząca – Gabriela Figura prezentowała krótkie opisy każdego partnera projektu. 
O godzinie 19.00 gdy zakończyły się wszystkie występy, wylosowano 4 losy spośród wszystkich biorących udział w zabawie fantowej, które otrzymały nagrody główne:
IV miejsce – sito Gminy Biłgoraj z upominkami (ufundowane przez Gminę Biłgoraj) wygrała Iwona Mieczko
III miejsce – żelazko (ufundowane przez BPS) wygrała Olga Koch
II miejsce – tablet (ufundowany przez BARR) wygrała Jagoda Cap
I miejsce – rower (ufundowany przez Henryka Oziębło) wygrała Martynka Kaproń
Na zakończenie zagrali DJ Szabla oraz zespół Exsilium, których występ zorganizowało Stowarzyszenie Noodles Stage – partner projektu.

Wieczór Darczyńcy

W sobotę 24 listopada 2012 r. w Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się "Wieczór darczyńcy " – impreza fundraisingowa mająca formę podziękowania wszystkim dobrym ludziom związanym z Fundacją. Zebranych gości, przywitała prezes Fundacji Irena Gadaj oraz prof. Janusz Solski, przewodniczący Rady Fundacji. Gospodarze imprezę rozpoczęli od wręczenia drugiej tury stypendiów dla zdolnej młodzieży z terenu naszego powiatu. Następnie przedstawiono obecnie realizowany projekt pt.: "Przestrzeń S.O.W.A. w Biłgoraju". Jego założenia przedstawiła Urszula Kolman – Zastępca Przewodniczącego Fundacji wraz z Prezes Ireną Gadaj. Panie zachęcały wszystkich zebranych do współpracy w ramach projektu.
Ważnym aspektem "Wieczoru darczyńcy" była aukcja darowizn którą prowadziły Urszula Kolman oraz Gabriela Figura. Panie, z sukcesem, podjęły się trudnej sztuki licytacji. Na aukcji znalazły się przedmioty ofiarowane przez sympatyków i przyjaciół fundacji m.in. obrazy, książki, złota moneta, a także unikatowa tabliczka z nr 1, która zostanie umieszczona na pierwszym miejscu w "Alei sukcesu i partnerstwa". Zwycięzcą tej licytacji okazał sie lokalny przedsiębiorca Henryk Oziębło i to jego nazwisko oraz nazwa firmy znajdzie się na tabliczce z pierwszym numerem. Podczas spotkania zaprezentowano także nową metodę fundrasingową – Payroll - polegający na dobrowolnym, regularnym przekazywaniu końcówki wynagrodzenia na szczytny cel. Ten system został już wprowadzony w Gminie Biłgoraj, gdzie pracownicy przekazują końcówki wynagrodzenia na Fundusz Uzdolnionych z Gminy Biłgoraj.
Wagę podejmowania działań dla społeczności w której żyjemy podkreślała Irena Gadaj - Ludzie którzy narzekają, że miasto jest brzydkie i nieładne przyłączając się do projektu mogą mieć realny wpływ i spowodować zmianę. Projekt S.O.W.A. to projekt dla mieszkańców, chcemy zaprosić wszystkich do współpracy. Ktoś może pomyśleć - osiągnąłem sukces, mam 2 samochody, dom, jeździłem na wakacje, mam pieniądze, a może czas pomyśleć o innych. Może warto podzielić się ze społecznością której trochę ten sukces zawdzięczam, bo ktoś kupuje w moim sklepie, czy korzysta z usług mojej firmy. To dzięki ich pieniądzom osiągnąłem sukces, to może warto podzielić się jego cząstką, tego sukcesu i część zarobionych pieniędzy ofiarować społeczności w której żyję.
Goście mieli także możliwość wysłuchania koncertu pieśniarza i barda z Biłgoraja, Dariusza Rubina z zespołem. Po oficjalnej części rozpoczęła się zabawa taneczna oraz liczne dyskusje dotyczące m.in. Przestrzeni S.O.W.A.

Pociąg do czytania

W piątek 10 maja w trakcie trwania X edycji Tygodnia Bibliotek w Przestrzeni S.O.W.A. odbyła się akcja czytania książek "Pociąg do Czytania". Akcja zorganizowana została przez naszych partnerów: Gminną Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju, Fundację Pomocy Dzieciom KRZYK, Gimnazjum nr 2 im. S. Batorego w Biłgoraju we współpracy z Fundacją Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Na akcję zostały zaproszone wszystkie przedszkola z Biłgoraja oraz mieszkańcy okolicy. W sumie w imprezie wzięło udział ok. 100 osób, głównie dzieci z opiekunami. Akcja rozpoczęła się przywitaniem wszystkich dzieci przez koordynatora projektu i partnerów oraz krótkim wprowadzeniem o projekcie Przestrzeń S.O.W.A. w Biłgoraju i trwającym Tygodniu Bibliotek. Z okazji Roku Tuwima w czasie akcji były czytane wiersze Juliana Tuwima przez zaproszonych gości, organizatorów i chętnych przechodniów. Wiersze czytali m.in. przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju, Fundacji Pomocy Dzieciom KRZYK, Fundacji FLZB. Pomiędzy czytanymi bajkami była grana muzyka dla dzieci i organizowane zabawy, tj. pociąg, żabki, zabawa balonami, a także konkurs wiedzy o bajkach Tuwima, prowadzony przez panie z Filii Bibliotecznych, gdzie nagrodami były książeczki.  W trakcie zabawy na scenie rozłożony był długi karton, na którym dzieci namalowały wielki obraz. Jedną z atrakcji było również malowanie twarzy kredkami oraz zabawa z chustą organizowane przez wolontariuszy z Fundacji Pomocy Dzieciom KRZYK oraz Gimnazjum nr 2 im. S. Batorego w Biłgoraju. 
W trakcie akcji wolontariusze z Fundacji KRZYK wystawili stragan ze starymi książkami, które stale otrzymują od mieszkańców. Książki można było dostać za symboliczną złotówkę, z czego dochód poszedł na cele Fundacji KRZYK. 
Pod koniec zorganizowany został krótki teatrzyk pacynek. Na zakończenie akcji czytania książek opiekunowie z przedszkoli podziękowały organizatorom, a wszystkie dzieci chórem krzyknęły DZIĘKUJEMY, co było przemiłym odczuciem dla organizatorów. 

Akcja 1% 

18 kwietnia 2013 w Przestrzeni S.O.W.A. zorganizowana została akcja 1%, która miała na celu promowanie przekazywania 1% podatku dla lokalnych organizacji. Przez ok. 4 godziny była puszczana muzyka oraz tekst promujący oddawanie 1%. Wolontariusze roznosili ulotki i krówki promocyjne oraz pocztówki przechodniom i namawiali do przekazywania 1% podatku. Przy okazji akcji 1%, zostały również ogłoszone wyniki konkursu „WyMODELUJ Swoje Marzenia” oraz rozdane nagrody. Prezes Fundacji FLZB opowiedziała również krótko o miejscu, w którym była prowadzona akcja, czyli Przestrzeni S.O.W.A. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz